Ehliyet kaç yaşında alınır?

ehliyet kaç yaşında alınır

Ehliyet Alma Yaşı?

Sürücü belgesi yani ehliyet almak için yaş sınırı mevcut. Her bir ehliyet sınıfı için minimum istenen ehliyet alma yaşı ise kanunlar ile açıkça belirtilmiş olup bu yaşın altındaki kişilerin sürücü kursuna kayıt olmaları ve ehliyet sınavlarına girmelerine izin verilmemektedir. Ehliyet alabilmek için kullanmak istediğiniz taşıtın cinsine uygun başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Her bir ehliyet sınıfı için başvuru koşulları ise değişkenlik göstermektedir. Örneğin en çok tercih edilen B sınıfı ehliyet için 18 yaş sınırı bulunurken M sınıfı motorsiklet ehliyeti için aranan yaş sınırı 16 olmaktadır.

Araba Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır?

Araba ehliyeti olarak tanımlanan ehliyet sınıfı B sınıfı ehliyet olmaktadır. B sınıfı ehliyet alma yaşı ise 18 yaş olarak belirlenmiştir. B sınıfı ehliyet ile otomobil ve komyonet kullanabilme imkanına sahip olacak olan sürücü adaylarının başvuru tarihi itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmaları gerekmektedir. Bu yaş sınırına göre ehliyet alma yaşı hesaplanmak istendiğinde en fazla 2003 doğumlu olunması zorunludur. 2003 doğumlu kişilerinde başvuru yaptıkları gün itibari ile 18 yaşını doldurmuş olmaları gereklidir.
ehliyet kaç yaşında alınır

Ehliyet Üst Yaş Sınırı Var mı?

Ehliyet alma yaşı olarak hep alt yaş sınırından bahsettik ancak ehliyet üst yaş sınırı var mı sorusu da sıkça sorulmaktadır. Kanunen ehliyet almak için üst yaş sınırı bulunmuyor. 10 Yıllık geçerliliğe sahip olan B sınıfı ehliyet için her 10 yılda yenileme yapılması zorunlu. 65 yaş üstü ehliyet alabilir mi sorusuna yanıt vermek gerekirse kanunen ehliyet alma hakkı mevcut. Ancak 65 yaşını geçen ehliyet sahiplerinin her 5 yılda bir sağlık raporu almaları gerekiyor. Ehliyet üst yaş sınırı getirilmesi yönünde talepler ise oldukça fazla. Yaş ilerledikçe görme ve duyma yeteneklerinin kaybolmasının yanı sıra reflekslerdeki azalmanın oluşması sebebi ile üst yaş sınırı konulması önerileri yapılmakta.

Ehliyet Alma Yaşı Hesaplama

Pek çok kişi ehliyet alma yaşı hakkında tereddüt yaşamakta ve ehliyet alma yaşı hesaplama araçlarını kullanmaktadır. Ehliyet alma yaşı hesaplamasında en basit yöntem ise ehliyet başvurusu için sürücü kursunda kayıt oluşturulacağı an itibari ile koşullarda yer alan yaş şartını doldurmuş olunması gerekliliğidir. B sınıfı ehliyet alacak olanların 2021 yılı ehliyet yaş hesaplaması yapılacak olursa; 2003 yılı doğumlu olanlardan 18 yaşını gün itibari ile dolduran kişiler ehliyet alabilirler. A1 Ehliyet yaşı 16 olarak açıklandığı için 2021 ehliyet yaş hesaplaması yapacak olursak 2005 yılı doğumlu olanlar 16 yaşını doldurdukları gün ehliyet başvurusu yapabilme hakkına sahip olacaktırlar.


Ayrıca bakınız;
Ehliyet için sağlık raporu nereden ve nasıl alınır
Ehliyet için gereken şartlar

A1 Ehliyet Yaşı

M, B1 ve A1 ehliyet yaşı kanunen 16 yaş olarak açıklanmıştır. Motosiklet grubunda yer alan bu ehliyetleri alabilmek için 16 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Yine motosiklet grubunda yer alan A2 ehliyet yaşı 18 iken A sınıfı ehliyet yaşı ise 20 olarak belirlenmiştir.

ehliyet

Araba Ehliyet Alma Yaşı

Otomobil ile kamyonet kullanmaya izin veren ehliyet sınıfı B sınıfı ehliyet olarak kanunlarda düzenlenmiştir. B sınıfı ehliyet alma yaşı ise 18 yaştır. 2003 doğumlu biri ne zaman ehliyet alabilir sorusunun yanıtı 2021 yılı içerisinde 18 yaşını doldurduğu gün olacaktır.

Tır Ehliyet Yaşı

Tır ehliyeti olarak tanımlanan CE sınıfı ehliyet alabilmek için başvuru tarihi itibari ile 21 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. Ayrıca CE sınıfı ehliyet sahibi olabilmenizin bir diğer koşulu ise B sınıfı ehliyetinizin olmasıdır.