Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Ve Nasıl Alınır

ehliyet sağlık raporu

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Ve Nasıl Alınır?

Sürücü belgesi ya da Ehliyet için sağlık raporu alınması zorunludur. Peki, ehliyet için sağlık raporu nereden alınır? Sağlık ocağı ehliyet için sağlık raporu veriyor mu? Ehliyet için sağlık raporunda nelere bakılır?

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Pek çok sürücü adayı ehliyet sınavlarını tamamlamanın ardından sürücü belgesi için sağlık raporu nereden alınır sorusunu merak etmektedir. Sağlık raporu alabilmek için önünüzde oldukça fazla seçenek bulunuyor. Ancak ciddi bir sağlık sorununuz olması durumunda öncelik devlet hastanesinden alınacak bir sağlık raporu olmaktadır.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Alabileceğiniz Merkezler;

  • Sağlık Ocakları
  • Üniversite ya da Devlet hastaneleri
  • Özel hastaneler
  • Özel tıp merkezleri ya da poliklinikler
Listenin en başında yer alan sağlık ocaklarına başvuru yaparak sürücü belgesi için sağlık raporu alabilirsiniz.
Ancak aile hekiminiz mevcut rahatsızlığınız sebebi ile sizi devlet hastanesine yönlendirebilir.
Böyle durumlar sebebi ile pek çok kişi aile hekimi sağlık raporu vermiyor diye geri bildirimde bulunabilir.
Oysaki sağlık ocağı ehliyet için sağlık raporu verme yetkisine sahiptir. İster ilk kez ehliyet başvurusunda bulunma isterse de ehliyet yenileme sürecinde talep edilen sağlık raporu aile hekiminden alınabilmektedir.

ehliyet rapor

Ehliyet İcin Saglik Raporu Ucreti Ne Kadar?

Ehliyet sağlık raporu ücreti başvuru yapılan birime göre değişiklik göstermektedir. Ücretsiz olması sebebi ile “sağlık ocağı ehliyet için sağlık raporu veriyor mu” sorusu sıkça sorulmaktadır.
Elbette ehliyet için sağlık raporunuzu aile hekiminize başvuru yaparak ücretsiz olarak alabilirsiniz.
Ancak görme ya da işitme sorununuz var ise ya da engelli ehliyeti almak istiyorsanız tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almanız için aile hekiminiz yönlendirme yapmak zorunda kalabilir.


Ayrıca bakınız;
Src belgesi nedir
Src belgesi çeşitleri nelerdir

Ehliyet İçin Sağlık Raporunda Nelere Bakılır?

Ehliye için sağlık raporu alırken çeşitli açıdan sağlıklı olmanız istenmektedir. Görme, işitme engeliniz var ise doktorunuz tarafından gözlük ile ya da işitme cihazı ile araç kullanabilir raporu verilir.
Uzuv eksikliği ya da uzuvlardan birinde fonksiyon eksikliği olması durumunda ise engelli ehliyeti için sağlık raporu düzenlenmesi gerekmektedir.
Ehliyet için istenen sağlık koşullarını taşımanız durumunda aile hakimizin sağlık raporunda sürücü olur kısmını işaretlemektedir.
Başka bir devlet hastanesine ya da özel hastaneye ehliyet için sağlık raporu başvurusu yaptığınızda aynı şekilde tüm kontrollerden geçmeniz sağlıklı raporu almanız için yeterli olacaktır.

ehliyet için rapor

Engelli Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır

Engelli ehliyeti için sağlık raporu almak istiyorsanız özellikle üniversite hastanesi ya da devlet hastanesine başvuru yapmanız gerekmektedir.
Engelli oranının doğru tespit edilmesi ve araç donanımınızın engel durumuna göre yapılmış olması gerektiği için ehliyet almak için gerekli olan sağlık raporunun da bu hastanelerden elde edilmiş olması istenmektedir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Sağlık raporu almak için ilgili kuruma başvuru yaparken mutlaka kan grubu kartına sahip olmanız gerekmektedir.
Varsa kullandığını gözlük, lens, işitme cihazı ya da protez doktorunuza göstermeniz gerekmektedir.

2 Grup sağlık raporu mevcuttur.

1. grup sağlık raporu hafif araç olarak tabir edilen ehliyet sınıfları için yeterli olmakta ve 10 yılda bir yenilenmesi istenmektedir.
2. grup sağlık raporu ise kamyon, otobüs ya da tır gibi ağır araç ehliyet sınıflarını kapsar ve 5 yılda bir yeniden sağlık raporu alınmasını gerektirir.