Yabancılar için ehliyet Türkiye'de yabancı uyruklu Ehliyet alabilir mi?

Yabancılar için ehliyet

Türkiye'de kısa süreliğine veya uzun süreliğine ikamet etmek isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar ülkemizde ehliyet alabilmektedirler.Fakat bunun için bazı yükümlülükleri yerine getirmelidirler.Bunlar aşşağıda sırası ile belirtilmiştir.
Türkiye'de ehliyet almak isteyen ve vatandaşı olduğu ülkede ehliyeti olmayan kişi Türkiye'de ehliyet kurslarına kayıt yaptırmalıdır.
Yabancı uyruklu vatandaşlar için kurs veren kurslarda dil sorunu yaşamazsınız.
Yabancı ülke vatandaşlığı olan kişinin Türkiye'de ehliyet almak için aşşağıda ki evraklar ile bir kursa kayıt olabilirler. Ayrıca Türkiye'de bir yıldan fazla kalmayı düşünen ve bu süre içerisinde araç kullanmak isteyen yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye Sürücü belgesi alma zorunluluğu vardır.Bunun için yine aşşağıda belirtilen evraklar ile sürücü kursuna başvurabilirler.


İkametgah teskeresi (En az 6 ay süreli)
Pasaport
4 adet biyometrik fotoğraf
Diploma veya öğrenci belgesinin noterden Türkçe tercümesi
Sabıka Kaydı (Adli Sicil Kaydı)
Sağlık raporu

Yabancı uyruklu ve uluslar arası ehliyete sahip olan kişi Türkiye'de giriş yaptığı tarihten itibaren 6 ay süre ile araç kullanabilir.
Lakin Türkiye'de 6 ayı doldurduktan sonra Vatandaşı olduğu ülkeye ait ehliyetini konsolosluktan çeviri yaptırarak yada
noter onaylı Türkçe tercüme yaptırarak bir 6 ay daha araç kullanabilmektedir.Benzer konularımızada göz atmak isterseniz buyrun bağlantılarımız:
Trafik işaretleri
Ehliyet harç ücretleri

haberler dünyaduvar kağıdı | duvar kağıdı|duvar kağıdı | teknoloji haberleri