Trafik işaretleri tanımlar

trafik işaretleri tanımları

Trafik işaretleri tanımlar. Trafik işaretleri,kendi içerisinde ayrılmaktadır.Yatay işaretleme,düşey işaretleme,işaret levhası,trafik kontrol elemanları gibi bir çok gruba ayılmaktadır.İşte bu yazımızda Ayrıldığı grupları ve tanımlarını öğreneceğiz.


Trafik işaretleri
Trafiği düzenlemek ve kontrol altında tutmak için kullanılan trafik işaret levhaları, ışıklı ve sesli trafik işaretleri, yer işaretlemeleri ile trafik zabıtası(trafik polisi) veya diğer yetkililerin trafiği yönetmek için yaptıkları hareketlerdir.Dünya'nın her ülkesinde trafiği kontrol altında tutmak için kullanılmaktadır
Yatay İşaretleme
Yatay işaretleme, taşıt yolunu şeritlere ayırarak araçların düzenli ve güvenli bir biçimde seyretmelerini sağlamak amacıyla kaplama üzerine çizilen çizgileri, yazılar ve semboller buton ya da kedi gözü gibi uygulamaları kapsar.
Kaçış Rampası Levhaları:
Yüksek eğimli karayolu kesimlerinde geometrik şartların ağır taşıtlarda oluşturduğu fren arızaları nedeniyle fren kontrolünü yitirmiş ağır araçların trafik koridorundan ayrılarak izole edilmesi ve aracın kontrollü bir şekilde durdurulmasını temin eden yapıların bulunduğu yerleri belirten bilgi levhalarıdır.
Yol Kenarı Denetleme İstasyonu Levhaları
Yol kenarı denetim istasyonu bünyesinde yapılacak işaretleme levhalarıdır.
Köprü İsim Levhası
Köprü geçişlerinde, viyadük ile köprü başlangıcında ve yolun sağında viyadük ve köprü korkuluklarına yakın kullanılan bilgi levhasıdır.

trafik isaretleri tanımları

trafik isaretleri tanımları
trafik isaretleri tanımları
trafik isaretleri tanımları

Trafik işaretleri başlıklı konumuzada göz atmak isterseniz buyrun bağlantımız Trafik işaretleri
Trafik bilgi işaretlerine de göz atmak isterseniz bağlantıyı tıklayınız: Trafik bilgi işaretleri