SRC Belgesi Nedir?

Src belgesi nedir

SRC Belgesi Nedir?

Sürücü belgesi olan kişilerin ticari araç kullanımına izin veren yeterlilik belgesi SRC belgesi nedir sorusunun yanıtı olmaktadır.
Her ehliyet sahibi kişi ticari araç kullanarak yolcu ya da yük taşıma yetkisine sahip değildir.
Ticari araç olarak kayıtlı tüm araçların kullanımına yönelik 5 çeşit SRC belgesi bulunmakta ve ilgili araç için gerekli olan SRC belgesinin alınması zorunludur.

SRC Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Kamyon, kamyonet, minibüs ve otobüs gibi araçlar ticari araç kapsamında yer almaktadır.
Bu araçlar ile ticari amaçlı yolcu ya da yük taşıma işlemi yapılmaktadır ve her ehliyet sahibi kişi mesleki yeterliliğe sahip olmadan bu ticari araçları kullanamaz.
Bu noktada SRC belgesi olması istenmektedir.
Peki, SRC belgesi nedir, SRC belgesi çeşitleri var mıdır?
SRC belgesi nedir sorusunu kısaca yanıtlamak gerekirse, her tür ticari aracı kullanmak için gerekli olan mesleki yeterliliğe sahip olduğunu gösteren bir belgedir.
Bu belge ile ticari araç kullanımına müsaade edilmektedir.
SRC belgesi olmayan kişilerin ticari araç kullanması halinde trafik yönetmeliğine göre ceza-i yaptırımı bulunmaktadır.

Src belgesi

SRC Belgesi Çeşitleri

SRC belgesi 5 ana grup altında toplanmıştır. Her SRC belgesinin kapsamı ve sağladığı mesleki yeterlilik birbirinden farklıdır.
SRC 1 belgesi sahibi uluslararası yolcu taşımacılığı yapmaya yetkili iken SRC 2 belgesi yurtiçi yolcu taşıma, SRC 3 belgesi uluslararası yük taşıma, SRC 4 belgesi sahibi yurtiçi yük taşıma ve SRC 5 belgesi sahibi ise tehlikeli madde taşıma yetkisine sahip olmaktadır.

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

SRC belgesi alabilmek için 2 tür başvuru yapılabilmektedir.
25.02.2003 tarihinden önce en az B sınıfı ehliyet sahibi olan kişiler sınavsız SRC belgesi alma hakkına sahip olurken diğer sürücülerin kursa giderek eğitim almaları ve SRC belgesi sınavına girmeleri gerekmektedir.
3 aylık dönemler halinde yılda 4 defa düzenlenen SRC belgesi sınavında en az 60 puan almak yeterli olmaktadır.
Src belgesi

SRC Belgesi Nereden Alınır?

SRC belgesi alabilmek için TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı sınavlarına katılmak gerekmektedir.
SRC belgesine yönelik MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü denetimindeki çeşitli özel kurslar düzenlenmektedir.
Bu kurslar vasıtası ile SRC belgesi sınavına hazırlanabilir ve yolda 4 kez düzenlenen TC. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının SRC belgesi sınavına katılım sağlayarak ihtiyacınız olan SRC belgesine sahip olabilirsiniz.
25.02.2003 öncesi ehliyet sahibi olan kişilerden B sınıfı ehliyeti olanlar Sınavsız SRC 2 ile SRC 4 belgelerini alabilmektedirler.
C ya da D sınıfı ehliyet sahibi olanlar sınavsız SRC 2, SRC 3 ve SRC 4 belgelerinden birine başvuru yapabilirken E sınıfı ehliyet sahibi olanlar bütün SRC çeşitleri için başvuru yapabilmektedir.


Ayrıca bakınız;
Src belgesi çeşitleri nelerdir
Src belgesi ne işe yarar

SRC Belgesi Başvuru

SRC belgesi başvuruları ulaştırma bakanlığı bünyesinde kabul edilmektedir.
SRC belgesi için istenen belgeler ise TC Kimlik fotokopisi, Ehliyet fotokopisi ve 2 adet vesikalı fotoğraf olarak belirlenmiştir.
25.02.2003 tarihinden önce ehliyet alan kişilerin Muafiyetsiz SRC yani sınavsız SRC belgesi başvuru işlemleri e-devlet üzerinden yapılabilmektedir.