SRC Belgesi Nedir?

Src belgesi çeşitleri nelerdir

SRC Belgesi Çeşitleri Nelerdir?

Ticari araç kullanımına dair mesleki yeterlilik belgesi olarak kullanıma sunulan SRC belgesi çeşitleri kullanılacak araca göre değişkenlik göstermektedir. Yolcu taşımacılığı içeren ticari faaliyetler için SRC 1 ve SRC 2 belgesi gerekirken yük taşıma faaliyetlerinde SRC 3 ile SRC 4 belgesi gerekmektedir.

SRC Belgesi Çeşitleri

SRC belgesi mesleki yeterliliğin ispatı için istenen bir belge türü olması sebebi ile kendi içerisinde 5 adet SRC belgesi çeşitleri bulunmaktadır. Pek çok kişi tarafından detayları bilinmeyen SRC 1 SRC 2 SRC 3 SRC 4 nedir sorusu sıklıkla sorulmakta ve hangi belge alınması gerektiği hususunda endişe yaşanmaktadır.

SRC 1 Belgesi Nedir?

SRC 1 belgesi uluslararası yolcu taşımacılığı yapan ticari araçları kullanacak olan kişilerin ihtiyaç duyacağı belgedir. SRC 1 belgesi olmayan bir şoförün uluslararası yolcu taşımasına izin verilmemektedir. SRC 1 belgesine sahip olan bir kişi otomatikman SRC 2 belgesi sahibi olarak kabul edilmektedir.


Ayrıca bakınız;
Src belgesi nedir
Src belgesi ne işe yarar

SRC 2 Belgesi Nedir?

Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapan otobüs ya da minibüs kullanan şoförlerin ihtiyaç duyacağı mesleki yeterlilik belgesi SRC 2 olmaktadır. Şayet SRC 1 belgesi sahibiyseniz ekstradan SRC 2 belgesi almadan yurtiçi yolcu taşımacılığı yapabilirsiniz.

SRC 3 Belgesi Nedir?

Uluslararası yük taşımacılığı gerçekleştiren kamyon ya da tır şoförleri SRC 3 belgesi alarak mesleki yeterliliğe sahip olduklarını belgeleme imkanına sahiptirler. SRC3 belgesine sahip olmayan bir kişi uluslararası yük taşıma imkanına sahip olamaz.

SRC 4 Belgesi Nedir?

Yurtiçi nakliye ve yük taşıma işlemlerini gerçekleştirecek olan tüm şoförlerden SRC 4 belgesi sahibi olması beklenmektedir. Şayet SRC 3 belgeniz var ise SRC 4 belgesi almadan yurtiçi yük taşımacılığı yapabilirsiniz.

SRC 5 Belgesi Nedir?

Tehlikeli madde taşıyan araçların şoförleri için istenen SRC 5 belgesi için fizyolojik ve psikolojik yeterliliğe sahip olduğunu belgeleyen SRC belge çeşididir.
Src belgesi çeşitleri

SRC Belgesi Nasıl Alınır 2021?

SRC almak isteyen bir kişinin öncelikle teorik ve uygulamalı eğitim alması gerekmektedir. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı özel kuruluşlar tarafından verilen SRC eğitimi ortalama 3 hafta sürmektedir. Eğitim sonrasında ulaştırma bakanlığınca düzenlenen sınavda 60 puan üstü alan kişiler başvuru yaptıkları SRC belgesini almaya hak kazanmaktadırlar. SRC belgesi sınavları yılda 4 kez düzenlenmekte olup her SRC belgesi çeşidi için farklı zamanlarda sınav düzenlenir. Sınav sonuçlarının açıklanması ise ortalama 10 günü bulabilmektedir. Teorik ve uygulamalı sınav olmak üzere aynı gün 2 aşamada gerçekleştirilen sınavda başarılı olan adaylar başvuru yaparak SRC belgesini alabilirler.

SRC Belgesi E-Devlet’ten Nasıl Alınır?

Pek çok kişinin merak ettiği bir diğer soru da “SRC belgesi E-Devlet üzerinden nasıl alınır” sorusu olmaktadır. E-Devletten SRC belgesi alabilmek için muafiyetli SRC başvurusu yapmanız gerekmektedir. Sadece 25.02.2003 tarihinden önce en az B sınıfı ehliyet sahiplerine tanınan sınavsız SRC belgesi alma işlemi E-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devletten SRC belgesi başvurusu için; E-devlet kimlik ve şifre bilgileriniz ile giriş yapmanız ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı hizmetleri altında yer alan Muafiyetli SRC Belgesi Başvuru ekranına ulaşmanız gerekmektedir. (https://www.turkiye.gov.tr/udvh-muafiyetli-SRC-belgesi-basvuru) Başvuru ekranında sizden istenen bilgileri aslına uygun olarak doldurduktan sonra başvur butonuna tıklayarak başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.