Hız sınırları ve araç takip mesafesi

Türkiye'de yani ülkemizde hız sınırları (kuralları) ve araç takip mesafesi ne olmalı.Hangi sınıf araç nerede ne kadar hız yapmalı.Araçlar arası takip mesafesi nedir?Araç takip mesafesi hep aynı mıdır?Araça veya yola hava şartlarına göre araç takip mesafesi değişiyor mu? Bu tür soruların cevaplarını bu yazımızda sizler için paylaştık.
trafik işaretleri
Trafikte seyir halinde iken aracımızın (Cinsi)sınıfına göre hızımızı ayarlamamız gerekmektedir aynı zamanda aracımızın cinsi dışında hava şartlarına göre,yol durumu ,yük,görüş ve trafiğin durumuna göre de aracımızın hızını ayarlamak zorundayız.Bunun içinde aracımızın yerleşim yerleri içerisinde,yerleşim yerleri dışında ve otoyollarda hız sınırlarını bilmesi gerekmektedir.Bunun dışında Trafik işaretleri ile belirlenen hız sınırlarınada dikkat etmeliyiz.
Aşşağıda araç sınıflarına göre hız sınırlarını inceleyelim.

Azami Hız sınırları

Araç sınıfları Yerleşim yerlerinde hız sınırı Yerleşim dışında hız sınırı Otoyolda hız sınırı
Otomobil 50 90 120
Otobüs 50 80 100
Minibus 50 80 90
Kamyonet 50 80 90
Kamyonlarda 50 80 90
Arazi taşıtları 50 70 80
motosikletlerde 50 70 80
Tehlikeli madde taşıyan, özel izin belgesi
ile karayoluna çıkan araclar
30 50 60
Bisiklet 30 50 ---
Motorlu bisikletlerde 30 50 ---
L. T. Traktorlerde ,iş makinaları
arızalı araçları çeken araçlar
20 20 ---
Servis freni bozuk araçları çeken araçlar 15 15 ---

Yukarıda araç sınıflarına göre aksine bir işaret olmadıkça belirtilen hız sınırlarında araç sürülebilir.Trafikte bir çok yerde alttaki resimde ki gibi veya benzer olarak trafik işaret levhası görmüşüzdür.
azami hız
Bu tür aksine hız sınırı / hız belirleyici işaret olmadıkça yukarıda belirttiğimiz hız sınırlarına araç sürücüsü uyabilir.Fakat yine burada hava şartlarına göre,yol durumu ,yük,görüş ve trafiğin durumuna göre hızımızı ayarlamalı ve dikkat etmeliyiz.
Hız sınırları önümüzde seyir eden araç/araçları geçerken aşılabilir.Bunun haricinde belirtilen hız sınırları aşılması yasaktır.Hız sınırları Radar ve benzeri cihazlar ile kontrol edilir.Eğer hız sınırlarını %10 dan %30 a kadar aşarsanız hafif para ve puan cezası uygulanır.Eğer sürücü %30 aşmışsa katlamalı olarak hafif para ve ceza puanı uygulanır.Tabi sürücü ceza uygulandığı tarihten itibaren 1(bir)yıl içerisinde 5 defa hız sınırını ihlal eder hız sınırı kurallarına uymazsa 1(bir) yıl süreyle ehliyeti alınır ve süresi sonunda pisiko teknik muayenesine gönderilir.

Sürücüler azami hız sınırına uymak zorundalardır. Peki azami hız nedir?

Yukarıda hız sınırı işaret levhasına dikkat etmişseniz üzerinde "Azami Hız sınırlaması" yazmaktadır.
Azami hız sınırlaması yani azami hız aracımızın cinsine veya yazımızın başında belirttiğimiz diğer şartlara göre yada trafik levhalarında belirtilen hız sınırının üstüne çıkılmaması gerektiğini belirtmektedir.Yani şartlar içerisinde yapılabilecek en yük hızı belirtir ve buna Azami hız denir.
Not:Şehirler arası karayollarında ve otoyollarında altına inilmemesi gereken hız sınırlarıda vardır.
Bunlar araç cinsine bakılmaksızın belirlenmiştir.Zorunlu haller dışında araçlar bu kurala uymak zorundadılar.
Karayollarında altına inilmemesi gereken hız 15 km(kilometredir.)
Otoyollarda altına inilmemesi gereken hız 40 km(kilometredir.)
Bunların haricinde hızımızı azaltmamız gereken zamanlar,yerlerde vardır bir kaç örnek verecek olursak.Trafik ışıklarına yaklaşırken,kavşaklara yaklaşırken,köprü,menfez,tünel,sürekli dönemeçli yollarda,dönemeçlere virajlara girerken gibi yol durumuna göre hızımızı da azaltmamız gerekmektedir.

Takip mesafesi

Trafikte araç sürücüsü önünde bulunan aracı belli bir mesafeyi koruyarak takip etmelidir.Buna takip mesafesi denilmektedir.Takip mesafesini korumak olası trafik kazalarını önlemede büyük etkendir.Araç hızına göre durma mesafesi değişkenlik gösterdiği için örnekle 100 km(kilometre hızla) gidiyorsanız önünüzdeki araç ile mesafeniz 50 metre olmalıdır ve buna uymak zorunludur.
Takip mesafesini nasıl kontrol edebilirim?
Bunun için kolay bir teknik var.Takip mesafesi iki saniyede kat edilen mesafedir.Bunun için önümüzde seyr halinde olan aracı misal yol kenarlarında bulunan karayolları aydınlatma direkleri arasında en son vardığı direkten itibaren 1001,1002 diye saydığımızda biz o aydınlatma direğine varıyorsak takip mesafemiz budur.