2021 Ehliyet sınavı ücretleri - Teorik sınav ücretleri - Direksiyon sınavı ücretleri

trafik işaretleri tanımları

2021 Ehliyet sınavı ücretleri,2021 Ehliyet sınav ücretleri ne kadar,Ehliyet sınavı ücretleri nereye ve nasıl yatırılır?
Ehliyet sınavına girecek sürücü adayları ehliyet sınavı ücretlerini M.E.B online ödeme web sitesi üzerinden veya Ziraat bankası ve Halk bankası ATM lerinden yatırabilmektedirler.
Peki,2021 yılı itibari ile ehliyet sınavı ücreti ne kadar?Aşşağıda 2021 ehliyet sınavı ücreti ne kadar sorusu cevabını ve nereden nasıl yatırılır belirttik.

NOT: MTSAS takviminden belirtilen ödeme süresi geçmeden ücretlerin ödenmesi gerekmektedir.

Türü Yıl Ücret
Direksiyon Sınavı ücreti2021 ehliyet direksiyon sınavı ücreti130 TL
Ehliyet E-sınav(Teorik) ücreti2021 ehliyet e-sinav ücreti100 TL

Ehliyet direksiyon sınavı veya e-sınav ücretini online ödeme.

Ehliyet direksiyon sınavı veya e-sınav ücretini ATM gitme imkanı olmayanlar veya teknolojinin sunduğu kolaylıktan faydalanırım ne gerek var ATM'ye online hallederim diyenler için. https://odeme.meb.gov.tr/ üzerinden kolaylıkla ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.
Bunun için Sırası ile;
https://odeme.meb.gov.tr/ adresine giriş yapmalısınız.
daha sonra resim1 de olduğu gibi bir sayfa ile karşılaşacaksınız.
Burada resimde işaretlendiği şekilde alanları dolduruyoruz ve resim2 başvuru kısmında açılan menuden belirtilen e-sınavı seçiyoruz.
Resim1:
Resim 2:
Resimlerde bulunan alanları doğru bir şekilde doldurduğunuzdan ve seçtiğinizden eminseniz Devam butonuna tıklıyoruz.Ve daha sonra yönlendirilen 2. adıma geçiyoruz ve yönlendirmeleri takip ederek ödeme işlemimizi gerçekleştirmiş oluyoruz.
Önemli hatırlatma: Ödeme dekontunuzu 'SINAV ÖDEMELERİM' menüsünden alabilirsiniz.


2021 Ehliyet sınavı Direksiyon ve E-sınav ücretlerini ATM den yatırma.

Ehliyet sınavı ücretini Banka ATM'lerinden yatırmak istiyorsanız örnek olarak Ziraat Bankası ATM üzerinden yatırma işlemi:
sırası ile:
1.Giriş tuşuna basınız
2.Kartsız İşlem
3. Türkçe
4.Ödeme İşlemleri
5.Eğitim Ödemeleri
6.MEB Ödemeleri
7. Motorlu Taşıt Sürücü Adayları Sınavı
Daha sonra Ekranda girmemiz istenilen Sürücü adayına ait TC kimlik numaramızı giriyoruz(eğer başka bir bilgide istenilirse onlarıda giriyoruz.) Girmiş olduğumuz bilgileri kontrol ederek doğru ise paramızı yatırıyoruz ve onay tusuna basıyoruz.Dekontumuzuda alıyoruz.
Yukarıda ki işlemleri diğer banka ATM lerinde giriş tuşuna basarak yönlendirmeleri seçerek kolayca yapabilirsiniz.

Ehliyet Teorik ve Direksiyon sınavına kaç defa girebilirim?


Teorik sınav da başarısız olursanız. Sınav hakkı kaçtır?


Sürücü adayı Teorik sınavda toplam 4 defa hakkı bulunmaktadır. 4 sınavda başarısız olursa.Kursa yeniden başlamak zorunda yani ne yapıp edip 4 sınav hakkınızda başarılı olmanız hem süre açısından hemde maddi açıdan sizin için en iyisi olacaktır.

Direksiyon sınavında başarısız olursanız.Direksiyon sınav hakkı kaçtır?

Bildiğiniz üzere ve daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gibi Direksiyon sınavına girebilmeniz için öncelikle Teorik sınavda başarılı olmalısınız.Sürücü adayı başarı ile teorik sınavı geçerse.Direksiyon sınavına girmek zorunda.Direksiyon sınavında başarısız olan sürücü adayı 4+1 olarak sınava tekrar girmektedir.Normalde 4 defa sınava girme hakkı bulunuyor lakin bir defaya mahsus olarak eğer sınava giremezse ve bu rahatsızlığından dolayı (yangın,deprem,afetler,1. derece yakın akrabaların ölümü veya hastalığı gibi sebepler dahil) ise bunuda sağlık raporu(diğer sebepler içinde gerekli belge,rapor) alarak ispatlarsa 1 hakkı daha olmuş oluyor.oda 4+1 yapıyor. Eğer sürücü adayı bu direksiyon sınav haklarının hepsinde başarısız olursa 45 günlük bir süreniz var bu süre içerisinde (kursunuz yardımcı olacaktır) dilekçe ile başvuru yaparak Direksiyon sınavına 4 defa girme hakkı daha alıyorsunuz.Lakin,doğrudan sınava giremezsiniz.Direksiyon sınavına tekrar girmek için direksiyon eğitimine yeniden başlamalısınız ve buda yeniden direksiyon eğitim ücretini ödemeniz demektir.. 45 gün süre içinde dilekçe ile müracaat ederek, 4 hak daha elde edebilirsiniz. Bunun için direksiyon eğitim ücretini ödeyerek sil baştan direksiyon eğitimi almanız gerekecek.

Her defasında ehliyet teorik ve direksiyon sınavı ücreti yatırmam gerekiyormu?

Maalesef her defasında ücreti yatırmak zorundasınız.Ve direksiyon sınavından kaldığınız takdirde "direksiyon telafi eğitim ücreti" olan ve M.E.B talep ettiği ücreti ödemelisiniz.Bu ücret aşşağı yukarı 300 ile 400 arası olmaktadır.Lakin üstte belirttiğimiz ücretler sürücü kurslarına bağlı olarak değişmektedir.

Benzer konularımızada göz atmak isterseniz buyrun bağlantılarımız:
Trafik işaretleri
Ehliyet harç ücretleri