Ehliyet sınav tarihi ne zaman?


Dünya genelinde Koronavirüs salgını iş hayatı,eğitim,sosyal hayat ve hayatın her alanında etkisini sürdürmekte.Pandemi sürecinde gidilen bazı önlemlerde ehliyet sınavları yönetmeliğinde değişikliğe neden oldu.Eğitim alanında online eğitime geçilmesi ile beraber ehliyet sınavlarıda yazılı olarak değil çevrimiçi ortamlarda yapılmakta.Ehliyet almak isteyen sürücü adayları çevrimiçi sınavlara katıldıktan sonra ehliyet sınav sonuçlarına kısa sürede ulaşabilmektedir. 2021 ehliyet sınav tarihleri adaylar için merak edilen bir başka konu buna göre Milli Eğitim Bakanlığı 2021 yılı için ehliyet sınavı tarihlerini duyurdu. 2021 ehliyet sınavları ne zaman yapılacak? Ehliyet sınavı sonuçları nasıl öğrenilir?Gibi merak edilen soruların cevabını aşşağıda sizler için hazırladık.


2021 Ehliyet sınavı tarihleri

Başvuru Tarihleri E-Sınav Tarihi Direksiyon Tarihi
Yoğunluğa göre aday 2 hafta içerisinde teorik sınava girer. MEB(Milli Eğitim Bakanlığı) tarafından belirlenir.
1-10 Ocak 2021""Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Şubat 2021""Hafta Sonları Yapılacak.
1-10 Mart 2021""Hafta Sonları Yapılacak.

Pandemi den dolayı değişen yönetmeliğe göre 2021 her ayın 1'i ve 10'u arasında ehliyet adayları için başvuru alınır.Sürücü kursları bir eğitim planı oluşturur ve sürücü adayı bu kurs doğrultusunda eğitim alır. e- sınav merkezlerinde yoğunluk oluşmaması halinde en yakın tarihte randevu verilir.Milli Eğitim Bakanlığı direksiyon sınav tarihlerinide yakın bir tarihe belirler,lakin süreç bazen uzayabilir.

Bilgilendirme

(Dünya'yı saran korona virüs sebebi ile ülkemizde de alınan önlemlerden bir tanesi haftasonları sokağa çıkma yasağı olması sebebi ile yüz yüze eğitime ara verildi ve bundan dolayı direksiyon sınavları geçici olarak yapılamamaktaydı.Lakin MEB tarafından yapılan yazılı duyuruda 15 ocak 2021 tarihinden itibaren Direksiyon sınavına girecek sürücü adayları ve direksiyon sınavında görevli olanlar sokağa çıkma yasağından muaf tututalarak direksiyon sınavları yapılabilecek.)
Bilindiği üzere teorik sınavı geçemeyen sürücü adayı direksiyon sınavına girememektedir.Bunuda göz önünde bulundurarak emeklerimizin boşa gitmemesi açısından kurslar tarafından verilen eğitimlere önem vermeli ve olabildiğince sınavlara iyi hazırlanılmalı. Sürücü kursları eğitimlerini yeni yönetmeliğe göre uzaktan vermektedir.Sürücü kurslarında eğitimin tamamlanması ile sürücü adayı e-sınav merkezlerinde teorik sınava girmekte.

Pandemi döneminde ehliyet sınav süreci,eğitim ve sınav tarihleri

Eğer ehliyet almak istiyorsanız hali ile öncelikle size en uygun bir sürücü kursuna başvurmanız verek uygunluğuna karar verdikten sonra sürücü kursuna kayıt olarak sürücü kursunun belirlemiş olduğu plan dahilinde teorik eğitim almalısınız.Sürücü kursu eğitimi bitince E-sınav için e-sınav merkezlerinde sınava girilmektedir.

2021 direksiyon sınavına ne zaman girebilirim?


Yukarıda bahsettiğimiz eğitim süreci ve e-sınav süreclerini başarılı bir şekilde tamamlayan sürücü adayı en yakın tarihte direksiyon sınavına girebilmektedir.

Ehliyet sınavını kazanamadım, girmedim veya giremedim ne yapmam gerekir?

Ehliyet sınavlarına sürücü adayları belirlenen tarihlerde girmek zorundadır.Eğer sürücü adayı bir sınava girmez veya kazanamazsa Teorik veya Direksiyon sınavı fark etmez sınava girme hakkından düşer.
Şöyle bir sürücü adayının ehliyet teorik sınav hakkı 4(Dört) ve bu dört hakkında sürücü adayı sınavı kazanamazsa .Kursa yeniden başlamak zorundadır.Kursa yeniden başlamak maddi olarak etki edeceği gibi ehliyeti alma süresinide uzatacaktır.Bunları göz önünde bulundurarak lütfen sınavlara iyi hazırlanın.

Direksiyon sınavına giremedim ne olacak?


Direksiyon sınavıda tıpkı Teorik sınavda olduğu gibi belirli sınava girme hakkı vardır.Sürücü adayı direksiyon sınavını kazanamazsa veya bir sebepden ötürü sınava girmezse bir hakkı düşmüş olur ve 4 hakkından 3 hakkı kalır.Bir defaya mahsus olarak sürücü adayı sağlık,afet,ölüm veya 1. derece akrabasının sağlık nedenlerini gerekçe gösteren bir rapor bir belge sunarak bir defaya mahsus mazaretli sayılmaktatır.Bunun dışında sürücü adayının Direksiyon sınav hakkı dörttür.Sürücü adayı bu 4+1 haklarında sınavı kazanamazsa 45 günlük bir süre başlar ve bu süre içerisinde dilekçe vererek direksiyon sınavı için 4 hak daha sahip olur.Lakin doğrudan sınava giremezsiniz.Yeniden kursunuza direksiyon eğitimi ücretini ödemelisiniz ve yeniden direksiyon eğitimi almalısınız.Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sınavlara sıkı çalışmalısınız.Onca emeğinizin boşa gitmesi hem maddi hemde zaman kaybına mal olacaktır.Şimdiden başarılar dileriz.


Ehliyet sınav sonucunu nereden öğrenebilirim?


Ehliyet sınav sonucunu nereden ve nasıl öğrenebileceğiniz hakkında yazımıza aşşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.
Ehliyet sınav sonucu öğrenme